Wybieramy odpowiednią markizę

Śródziemnomorskie kawiarnie w Rzymie czy Florencji kojarzą nam się z barwnymi markizami. Nadają one wyjątkowo przytulny klimat. To jednak nie wszystko, ponieważ markizy zapewniają przede wszystkim funkcjonalne zadaszenie chroniące przez nadmiernym nasłonecznieniem, szkodliwym promieniowaniem UV czy deszczem. Tego rodzaju rozwiązanie świetnie sprawdzi się we wszelkiego rodzaju hotelach, restauracjach, kawiarniach czy pubach.

Wszelkiego rodzaju tarasy i balkony w budynkach komercyjnych są najczęściej zlokalizowane po południowej lub południowo-zachodniej stronie. W ten sposób wnętrza otrzymują naturalne oświetlenie, a sam taras czy balkon stają się świetną przestrzenią użytkową. Latem każdy chętnie wypije kawę lub kieliszek wina na słonecznym tarasie. Kiedy jednak dni są upalne, wnętrze lokalu sąsiadujące z tarasem czy ogródkiem staje się bardziej nagrzane a na zewnętrz zwyczajnie nie da się wysiedzieć. Właśnie dlatego warto zainwestować w markizę, która zapewni właściwe zadaszenie.

Rodzaje markiz
Możemy wyróżnić trzy typy markiz, które dostępne są na rynku. Chodzi o markizy kasetowe, półkasetowe oraz zwykłe bez kaset. Pierwsze są najdroższe, co wynika z tego, że są odporne na zmienne warunki atmosferyczne poprzez zastosowanie mechanizmu ukrywającego markizę w kasetach. Jeśli zaś chodzi o markizy bez kaset to lepiej instalować je pod istniejącym już zadaszeniem. Warto również dobrze sprawdzić sposób demontażu, aby z łatwością ściągnąć markizę na zimę.

Jaki materiał?
To, z jakiego materiału wykonano poszycie markizy jest bardzo istotne. Musi być on wytrzymały, mocny oraz impregnowany. Szukaj zatem poszyć, które będą wykonane z gęstotkanego poliakrylu barwionego w masie. Tańsze rozwiązania produkuje się z polipropylenu barwionego powierzchniowo, co skutkuje tym, że barwnik będzie się ścierał w miarę użytkowania. Pamiętaj, że impregnacja jest bardzo ważna, ponieważ pomaga zapobiegać powstawaniu pleśni, butwieniu oraz ogranicza występowanie zabrudzeń.

Silnik czy korba?
Dostępne na rynku markizy są sterowane ręcznie przy użyciu korby lub elektrycznie za pomocą zamontowanego na ścianie wyłącznika bądź mobilnego pilota. Wersja z korbą jest oczywiście tańsza, jednak każdorazowo wymaga od nas aktywności i czujności. Opcja elektryczna oznacza wygodę oraz bezpieczeństwo. Wystarczy, że wciśniemy włącznik lub klawisz na pilocie. Markizy z silnikiem mają również możliwość zastosowanie specjalnych czujników słoneczno-wiatrowych, które całkowicie automatyzują działanie przesłony. Otóż jeśli na tarasie pojawi się słońce, markiza sama się wysunie i problem z głowy!

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@okna-forum.pl

Jeśli jeszcze nie wiesz, jak urządzić własne biuro zajrzyj na naszą stronę i sprawdź porady specjalistów.

Fotele gabinetowe obrotowe - krzesła biurowe

kupno i sprzedaż nieruchomości w Wałbrzychu

Instalacja kamer do monitoringu