Jakie oświetlenie wybrać do biura?

Praca w biurze wymaga wytężonej uwagi i skupienia. W końcu wiąże się z kilkugodzinnym siedzeniem przed ekranem komputera oraz przeglądaniem stosów papierów. Jak zatem zapewnić komfortowe warunku pracy swoim pracownikom? Przede wszystkim musimy odpowiednio wyposażyć biuro w biurko, fotel i oświetlenie. Te ostatnie to kluczowy element wpływający na samopoczucie pracowników. Właściwie wybrane sprawia, że oczy nie męczą się szybko, zapewnia maksimum widoczności – szczególnie w szare zimowe dni – oraz buduje przyjemną atmosferę. Radzimy jakiego rodzaju oświetlenie dobrać do danego biura.

Pamiętajmy, że od środowiska pracy zależy efektywność i wydajność zatrudnionych osób. Rachunek jest prosty – im lepsze warunki zapewniamy, tym lepiej wykonane obowiązki. Jeśli chodzi o oświetlenie stanowiska pracy pojawia się kilka istotnych aspektów, które powinniśmy wziąć pod uwagę. Chodzi o takie kwestie, jak natężenie światła, równomierność, wielkości kontrastów i odblasków oraz jakość oddawania barw. Nie troszcząc się o te elementy doprowadzimy pracownika do szybkiego zmęczenia wzroku oraz zmusimy go do przyjmowania niekorzystnych fizjologicznie pozycji ciała. Zresztą wyobraź sobie potencjalnego klienta, który odwiedza Twoją firmę i widzi ciemne stanowiska pracy ze zgarbionymi osobami z nosem wlepionym w ekran monitora… widok niezachęcający do współpracy.

Oświetlenie główne
Na samym początku musimy pomyśleć o oświetleniu głównym, ponieważ to właśnie ono dostarcza najwięcej światła, doświetlając równomiernie całą przestrzeń biurową. W biurach o charakterze open space z rozległą powierzchnią, najczęściej stosuje się świetlówki liniowe. Umieszcza się je w płytach sufitów podwieszanych. Ten typ oświetlenia rzadko występuje samodzielnie. Dla jak najlepszego efektu, warto oświetlenie główne wspomóc skoncentrowanym oświetleniem miejscowym, czyli różnego typu lampkami, halogenami oraz produktami w technologii LED, jak węże świetlne czy neon itp.

Oświetlenie punktowe
Ten typ oświetlenie to bardzo użyteczne rozwiązanie, które pomaga doświetlić konkretne punkty, w których jest ono niezbędne. Mowa o takich miejscach jak biurko. Ustawiając na nim lampkę można dowolnie regulować jej wysokość oraz optymalnie dostrajać kąt padania wiązki światła. W biurach szczególnie dobrze sprawdzają się wszelkie elementy świetlne, w których zamiast tradycyjnych żarówek czy świetlówek, umieszcza się diody LED. Wiąże się to z faktem, że są one trwalsze i zwyczajnie bardziej energooszczędne, a możliwości ich zastosowania stale rosną

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@okna-forum.pl

Jeśli jeszcze nie wiesz, jak urządzić własne biuro zajrzyj na naszą stronę i sprawdź porady specjalistów.

Fotele gabinetowe obrotowe - krzesła biurowe

kupno i sprzedaż nieruchomości w Wałbrzychu

Instalacja kamer do monitoringu