Ergonomia krzesła biurowego

W pracy biurowej największe znaczenie ma dobranie odpowiedniego krzesła ergonomicznego. To w końcu sposób siedzenia jest tym czynnikiem, który w najwyższym stopniu może ułatwiać lub utrudniać wykonywaną przez nas pracę. To jak siedzimy wpływa na nasze zdrowie i wygodę. Osoba siedząca na niewłaściwie wyprofilowanym krześle będzie przybierać pozycję "okrągłych pleców", która zwiększa obciążenia na odcinek lędźwiowy i szyjny kręgosłupa. Taka zła postawa powoduje bóle, urazy, a nawet trwałe schorzenia.

Ergonomia to obszar wiedzy zajmujący się właściwym projektowaniem, wytwarzaniem oraz korygowaniem wszelkich przedmiotów używanych przez ludzi tak, aby były one możliwie najlepiej dostosowane do naszych cech psychofizycznych. Ogromną część tej dziedziny zajmuje przyjazny człowiekowi sposób organizowania miejsca pracy, który zapewnia wzrost komfortu użytkowania, zadowolenia oraz wydajności.

Możliwe problemy
Wielu z nas może sądzić, że ta cała ergonomia to przesada, bo przecież jak można zrobić sobie krzywdę siedząc? Sprawy lepiej jednak nie bagatelizować, ponieważ szybko mogą pojawić się bóle utrudniające codzienne wykonywanie obowiązków. Bardzo często pierwszą ofiarą nieergonomicznej postawy padają oczy i kręgosłup. Zmęczenie prowadzi do gorszego widzenia, co często kończy się bólami głowy. Nieprawidłowa pozycja sprawia, że zaczniemy odczuwać bóle w odcinku lędźwiowym. Do tego dodaj bóle nóg, karku, Zespół Cieśni Nadgarstka oraz chroniczne przeciążenie mięśni i ścięgien. Nie brzmi najlepiej, prawda? Na szczęście ergonomiczna pozycja pozwoli cieszyć się zdrowiem i sprawi, że praca przy biurku znów będzie przyjemna.

Jak siedzieć?
Przy wyborze krzesła biurowego należy kierować się nie wyglądem, a możliwościami jego regulacji. Pamiętaj też, żeby nie dać się zwieść pozornej wygodzie. Chodzi o to, że dane krzesło może wydawać się komfortowe podczas wizyty w sklepie, kiedy przysiądziemy na nim na 30 sekund. Co innego jednak codzienne, wielogodzinne użytkowanie. Takie krzesło, które z pozoru jest wygodne może okazać się zupełnie beznadziejne. Należy zatem zwracać uwagę na takie rzeczy jak to czy oparcie nie jest zanadto odchylone lub siedzisko nie jest za długie, blokując przepływ krwi w nogach. Lepiej nabyć krzesło opisane jako ergonomiczne, które posiada regulację na wysokość w zakresie umożliwiającym ułożenie nóg pod kątem 90 stopni; regulację wysokości i pochylenia oparcia, a jeśli nie, to przynajmniej oparcie maksymalnie wyprostowane; wyprofilowaną podstawę siedziska, z długością umożliwiającą swobodne ułożenie nóg.

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@okna-forum.pl

Jeśli jeszcze nie wiesz, jak urządzić własne biuro zajrzyj na naszą stronę i sprawdź porady specjalistów.

Fotele gabinetowe obrotowe - krzesła biurowe

kupno i sprzedaż nieruchomości w Wałbrzychu

Instalacja kamer do monitoringu