Jak pielęgnować płyty melaminowane?

Jedno- lub dwustronnie laminowane płyty wiórowe są popularnym surowcem w produkcji mebli biurowych czy kuchennych. To połączenie wytrzymałości i eleganckiego wyglądu – powłoka laminowana może mieć dowolny kolor czy wzór, co daje nam szerokie pole do popisu w kwestii aranżacji wnętrz. Jednak, by przez długie lata cieszyć się meblami z płyty melaminowanej trzeba wiedzieć kilka rzeczy na temat ich pielęgnacji.

Same zalety?

Dobrze zachowana powierzchnia płyty jest odporna na wilgoć i stosowane na niej środki czyszczące. Nie ma potrzeby zaopatrywania się w specjalistyczne, często bardzo drogie płyny czy mleczka do czyszczenia drewnianych powierzchni. Do utrzymania czystości wystarczy zwykła szmatka lub miękka gąbka, a do przetarcia płyty – nawet czysta, letnia woda. Ważne jednak, aby ściereczka była wilgotna, dobrze wykręcona, by nie ściekała z niej woda (po co zalewać wszystko dookoła). Co więcej, niedokładnie wytarta powierzchnia, nie dość że powoduje ryzyko uszkodzenia płyty, to pozostawia po wyschnięciu nieatrakcyjne smugi, które należy usunąć, jeżeli zależy nam na schludnym wyglądzie biurowej przestrzeni.

Czego się wystrzegać?

O meble trzeba dbać, by służyły nam jak najdłużej. Drobne ślady użytkowania, jak ryski czy zadrapania na płycie są czymś naturalnym, czego nie da się uniknąć, ale trzeba uważać, by podczas czyszczenia nie zarysować laminowanej powierzchni. Każda głębsza rysa pochłania wilgoć i płyta może zacząć pęcznieć, tworząc nieestetyczne wybrzuszenia, te z kolei mogą spowodować całkowite uszkodzenie mebli i nie pozostanie nic innego, jak płytę zdjąć i kupić nową. Środki, których używamy do mycia i pielęgnacji powinny być pozbawione substancji ścierającej, która występuje, np. w proszkach szorujących. Zabronione jest korzystanie z wybielaczy czy substancji barwiących, ponieważ mogą one reagować z lakierem i przyczyniać się do powstawania przebarwień.

Zatem czy warto?

Może płyta melaminowana nie jest idealnym surowcem do produkcji mebli, jednak przystępna cena jak i szeroka, prawie nieograniczona gamma kolorów i wzorów, nie pozwala nam przejść obok niej obojętnie. Meble wykonane z płyty melaminowanej często składają się z niezależnych części i nawet jeśli jedna ulegnie uszkodzeniu, np. blat biurka albo drzwi szafki, możemy je szybko wymienić niewielkim kosztem (na pewno mniejszym, niż gdybyśmy musieli wymienić wszystkie meble). Też pielęgnacja płyty melaminowanej wcale nie jest tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać. Odrobina ostrożności na co dzień i przemyślana, dobrze przeprowadzona konserwacja może sprawi, że meble będą nam służyć nie gorzej od innych przez długie lata.

 

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@okna-forum.pl

Jeśli jeszcze nie wiesz, jak urządzić własne biuro zajrzyj na naszą stronę i sprawdź porady specjalistów.

Fotele gabinetowe obrotowe - krzesła biurowe

kupno i sprzedaż nieruchomości w Wałbrzychu

Instalacja kamer do monitoringu