Praca – mój drugi dom. Jakie kolory wybrać do biura?

W pracy wymaga się od nas pełnej koncentracji w wykonywaniu powierzonych nam zdań. Trudno jednak o skupienie, gdy otoczenie powoduje rozdrażnienie czy zmęczenie. Wówczas spada poziom energii, myśli rozbiegają się ze we wszystkie strony i nie jesteśmy już zdolni do efektywnej pracy. Jako szef powinieneś zawczasu pomyśleć o odpowiedniej aranżacji wnętrz biura i doborze kolorystyki, ponieważ ma to znaczący wpływ na samopoczucie Twoich pracowników, nastrój, a co najważniejsze - ich wydajność.

Skuteczne zamieszanie (kolorów).

Koło barw Munsella przedstawia wzajemne relację pomiędzy sześcioma głównymi kolorami: żółtym, czerwonym, niebieskim (to tzw. kolory podstawowe, których nie można otrzymać przez zmieszanie z innymi barwami), fioletowym, pomarańczowym i zielonym. Trzy ostatnie nazywane są kolorami dopełniającymi, powstałymi w wyniku połączenia dwóch kolorów podstawowych. Nałożone obok siebie podkreślają się nawzajem, wydają się żywsze i bardziej intensywne. Należy jednak zachować ostrożność ponieważ mogą powodować nadpobudliwość i nerwowość. Dodanie koloru dopełniającego lub pośredniego pozwala uspokoić mieszankę, która staje się bardziej stonowana, delikatniejsza i bardziej wyrafinowania niż barwa czysta, dzięki czemu idealnie sprawdzi się w pomieszczeniach biurowych. Ponadto dobrze komponuje się z czystymi lub pastelowymi kolorami, które osiąga się przez dodanie bieli. Jasne, miękkie kolory są doskonałym rozwiązaniem do małych pomieszczeń, korytarzy czy poczekalni (oczekujący na rozmowę z szefem kandydaci na pewno poczują się lepiej, bardziej pewni siebie).

Długo-czy krótkofalowa koncentracja?

Widzenie kolorów to tylko wrażenie wzrokowe wywołane falą elektromagnetyczną o określonej długości, subiektywny obraz powstały w naszej głowie. Barwy ciepłe, a więc te z domieszką czerwieni, żółcieni i oranżu, przetwarzamy dłużej, czemu towarzyszy podwyższone tętno i przyśpieszenie metabolizmu, a więc stan pobudzenia i ekscytacji. Doskonale nadają się do pomieszczeń, w których można odpocząć i wypić popołudniową kawę czy dużych sali konferencyjnych.
Kolory o krótkiej fali – zimne, spowalniają bicie serca i odprężają organizm, sprzyjają też pracy umysłowej, ponieważ ostudzają emocje i „odświeżają” umysł. Pozwalają zdystansować się do problemu czy zadania, nad którym pracujemy. Kolory naturalnie występujące w przyrodzie, a więc zielenie, brązy, beże wspaniale prezentują się w zestawieniu z wikliną, drewnem czy lnem. Z racji, iż są to kolory neutralne, może je dowolnie i bez obaw łączyć z innymi kolorami.

Nie ma rady, trzeba działać

Jeszcze niedawno, malowanie całego pokoju, a nawet lokalu było czymś normalnym, w końcu farbę trzeba zużyć. Takie wnętrza było niestety bardzo monotonne, co wywoływało uczucie zmęczenia i znudzenia. Na szczęście ta praktyka odeszła do lamusa, a dekoratorzy wnętrz sugerują czy wręcz nakazują, wybieranie dwóch lub więcej kolorów do pomalowania ścian. Takie rozwiązanie jest nie tylko modne, ale i praktyczne, ponieważ różnorodność wzmaga aktywność psychiczną i fizyczną człowieka, co jest bardzo istotne w pracy. Najlepiej odejść od ciemnych kolorów, ponieważ przytłaczają i nastrajają negatywnie i jaskrawych, gdyż odwracają uwagę od pracy i mogą wywoływać uczucie niepokoju. Sufity powinny pozostać białe, a blaty stołów i krzeseł – w jasnej tonacji. Warto też zwrócić uwagę na temperaturę barwową oświetlenia i wskaźnik oddawania kolorów. Najlepsze jest światło białe, które pomaga w utrzymaniu koncentracji przez długi czas, a wiec takie, które ma min. 3300K (światło białe, neutralne) do ponad 5550 K (światło zimne). Oczywiście, w idealnym świecie każdy pracownik mógłby wedle uznania i w zgodzie ze swoim charakterem i usposobieniem zaaranżować swoje miejsce pracy, ale póki co – trzymajmy się kilku sprawdzonych rad, a będzie nam się wszystkim dobrze pracowało.  

 

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@okna-forum.pl

Jeśli jeszcze nie wiesz jak urządzić własne biuro zajrzyj na naszą stronę i sprawdź porady specjalistów.

Fotele gabinetowe obrotowe - krzesła biurowe

wieszaki do przedpokoju

oświetlenie ogrodowe SU-MA

zarządzanie nieruchomościami Warszawa

kupno i sprzedaż nieruchomości w Wałbrzychu

Instalacja kamer do monitoringu

systemy alarmowe i monitoring kraków