Dobór oświetlenia do wystroju kawiarni

Oświetlenie kawiarni uzupełnieniem dla wystroju wnętrz

Oświetlenie odgrywa kluczową rolę w ocenie lokalu, sposobu prezentacji potraw i ich smaku. Powinno spełniać dwie podstawowe funkcje – być praktyczne oraz tworzyć odpowiednią atmosferę, która będzie wprowadzać klientów w dobry nastrój.

Oświetlenie w praktyce

Jasne, bardziej relaksujące oświetlenie sprawia, że klienci jedzą i zamawiają mniej, ale za to są o wiele bardziej zadowoleni, z jakości spożywanych dań, obsługi i ogólnej atmosfery panującej w lokalu.
Naukowcy udowodnili, że barwa światła wpływa na smak potraw, przykładowo: białe wino smakuje lepiej, gdy jest spożywane w pomieszczeniu oświetlonym na biało lub niebiesko. Jedzenie wydaje się apetyczniejsze, jeżeli jest oświetlone w sposób, oddający ich naturalny kolor. Więcej światła powinno zagościć nie tylko w obrębie stolików, ale też na ladach wystawienniczych, miejscach przygotowywania i wydawania posiłków oraz przy kasie. Na ladach wystawienniczych musi być zapewniona odpowiednia ilość światła. Można wybierać pomiędzy pełnym oświetleniem całej lady lub punktowym świetle podkreślającym walory wybranych dań. Desery lodowe i ciasta są często eksponowane za szybą. Tutaj światło powinno być raczej zimne, bardzo jasne, dzięki czemu produkty wyglądają apetycznie i wodzą klientów na pokuszenie. Takiemu światłu nie umknie żaden kurz czy zaciek na blacie, dlatego bardzo ważna jest dbałość o czystość i higienę.

Kliknij i wybierz odpowiednie oświetlenie w sklepie internetowym Mateomarket

Budowa nastroju

Przymierzając się do kupna nowych lamp, należy wziąć pod uwagę panujący w kawiarni wystrój wnętrz. Chcąc zaopatrzyć pomieszczenie w większą ilość „praktycznego” światła, należy pamiętać, o tym, by forma opraw świetlnych harmonizowała z obecnym stylem lokalu. Trzeba być konsekwentnym, żeby z kawiarni nie zrobić rupieciarni. Projektując wnętrze trzeba wziąć pod uwagę wszystkie jego elementy. Od koloru ścian, mebli i dodatków po wybór oświetlenia. Do wnętrz bardziej klasycznych, gdzie dominuje drewno i kolory ziemi, lepiej sprawdzą się duże lampy kloszowe (w odcieniach beżu) rozmieszczone na kredensach i ich mniejsze wersje, na stolikach. Wnętrze kawiarni można podzielić na strefy, których atmosferę regulują dające ciepłe światło żarówki wolframowe, LEDY i halogeny zawieszone pod sufitem oraz małe reflektorki skierowane na taflę lustra. Światło o bursztynowym zabarwieniu jest wprost idealne do stworzenia przyjemnego i relaksującego klimatu i sprawdzi się w bardzo wielu stylizacjach.

Nie tyko wnętrze

Za pomocą oświetlenia można kreować również otoczenie zewnętrzne lokalu. Umieszczenie nad wejściem świetlówek o różnej barwie światła, na pewno przykuje uwagę przechodniów i może skłonić ich do odwiedzin. Takie rozwiązanie nie obciąża budżetu, a może dać pionujący efekt i pomoże wyróżnić się z tłumu.  

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@okna-forum.pl

Jeśli jeszcze nie wiesz, jak urządzić własne biuro zajrzyj na naszą stronę i sprawdź porady specjalistów.

Fotele gabinetowe obrotowe - krzesła biurowe

kupno i sprzedaż nieruchomości w Wałbrzychu

Instalacja kamer do monitoringu