Oświetlenie w biurze. Jakie zasady BHP obowiązują pracodawcę?

Ergonomia stanowiska pracy to niezwykle ważna kwestia podczas urządzania przestrzeni biurowej. Musimy mieć świadomość, że aranżacja biura ma istotny wpływ na zdrowie i samopoczucie pracowników. Osoby wykonujące pracę biurową mogą mieć wiele problemów zdrowotnych. Wymienia się wśród nich głównie bóle kręgosłupa, głowy czy mięśni. Aranżacja biura to również jego oświetlenie. Jeżeli jest niewłaściwe, cierpią oczy pracowników, które i tak są obciążone długotrwałą pracą przy komputerze. 

Oświetlenie naturalne i sztuczne światło
Według przepisów BHP biuro nie powinno znajdować się w miejscu, do którego dopływ naturalnego światła dziennego jest utrudniony. Nie urządzimy, zatem biura w suterenach. Nie przypadkiem nowoczesne biurowce to z reguły przeszklone budynki. Problem pojawia się w późnych godzinach popołudniowych, zwłaszcza podczas pochmurnych dni, jesienią lub zimą. Wtedy o promienie słońca raczej trudno. Pracodawca powinien, zatem zadbać o właściwe oświetlenie sztuczne. Stanowi ono uzupełnienie oświetlenia słonecznego. Pomaga w wykonywaniu poszczególnych czynności przez pracowników. Wpływa także na nastrój panujący w pomieszczeniu.

Rodzaje oświetlenia biurowego
W biurze może występować kilka rodzajów lamp dostosowanych do potrzeb pracowników. Ich liczba zależy od wielu czynników. Jedną z decydujących kwestii jest wielkość danego pomieszczenia. W miejscu pracy na pewno musi znaleźć się oświetlenie ogólne, które oświetla równomiernie całe wnętrze. Dodatkowo w strategicznych miejscach należy umieścić oświetlenie miejscowe, które doświetli np. biurka czy szafy. Lampy powinny znaleźć się także w wydzielonej strefie relaksu. 

Normy BHP
Dzięki jasno określonym przepisom BHP, pracownicy mogą wykonywać swoją pracę w naprawdę bezpiecznych warunkach. Komfort pracy decyduje nie tylko o zdrowiu pracowników, wpływa również na ich produktywność i wydajność pracowników. Przestrzeganie norm BHP leży, zatem także w interesie pracodawcy. 

Podczas urządzania przestrzeni biurowej warto zwrócić szczególną uwagę na rodzaj oświetlenia, wybór odpowiednich lamp oraz ich właściwy układ. Trudno wyobrazić sobie nowoczesne biuro bez dużej ilości światła, zarówno tego naturalnego, słonecznego, jak i światła sztucznego. Chodzi nie tylko o wzrok osób przebywających w biurze, ale i ich samopoczucie. Bez dostępu światła czujemy się na ogół senni i pozbawieni motywacji. Można to zaobserwować w trakcie pochmurnych dni. Jasne, przestronne i przyjazne pomieszczenia sprzyjają efektywniejszej pracy. 

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@okna-forum.pl

Jeśli jeszcze nie wiesz, jak urządzić własne biuro zajrzyj na naszą stronę i sprawdź porady specjalistów.

Fotele gabinetowe obrotowe - krzesła biurowe

kupno i sprzedaż nieruchomości w Wałbrzychu

Instalacja kamer do monitoringu