Dywany zewnętrzne: jak wybrać odpowiednie?

Ostatnimi czasy dywany zewnętrzne stają się standardowym elementem znajdującym się wokół domu czy mieszkania. Są one funkcjonalne i świetnie dekorują balkony i tarasy. Dzięki nim możemy stworzyć namiastkę salonu na zewnątrz i relaksować się w przytulnym miejscu wyeksponowani na promienie słońca. Zanim jednak dzięki dywanowi zewnętrznemu stworzymy naszą oazę, warto wiedzieć o kilku aspektach. 

Dywan na zewnątrz - materiał niezniszczalny?

Powyższy tytuł to poniekąd prawda. Materiał, z którego powinny być zrobione dywany zewnętrzne, musi posiadać cechy takie jak wytrzymałość i odporność na czynniki atmosferyczne. Tekstylia te są mocno wyeksponowane na działanie promieni słonecznych oraz mogą znaleźć się pod wpływem deszczu, dlatego zwykły materiał bez specjalnych właściwości mógłby sobie nie poradzić z takimi warunkami i szybko się zepsuć. Dodatkowo dywany na zewnątrz szybko się brudzą, a więc kupując je, należy mieć na uwadze, by były one łatwe w czyszczeniu. Z tych powodów najlepszym wyborem będzie dywan syntetyczny. Nie pochłania on wody, jest odporny na codzienne zjawiska pogodowe oraz łatwo się go czyści. Dywany naturalne w tym przypadku niestety odpadają, gdyż jeden deszczowy dzień, w którym zapomnimy o schowaniu dywanu, może sprawić, że dywan będzie do wyrzucenia. Musimy pożegnać się więc z wełną, chyba że nie przeszkadza nam konieczność zwijania dywanu za każdym razem, gdy pogoda się pogarsza lub słońce świeci zbyt mocno. 

Jako kompromis proponujemy materiał o składzie naturalnym i sztucznym, np. 50% bawełny. Takie modele mają właściwości podobne do syntetyków, a wygląd odpowiadający wełnie, a więc wszystko, czego potrzebujemy.

Po co dywan na tarasie?

Czy dywan na balkonie jest nam potrzebny? Z pewnością nie jest on koniecznością, ale przydaje się, by ocieplić przestrzeń pod względem termicznym oraz dekoracyjnym. Pięknie urządzony, przytulny taras zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Gdy posiadamy meble i dywan, możliwa jest nawet zdalna praca z poziomu balkonu. Dywan to także ulga dla tych, którzy uwielbiają po tarasie chodzić boso. 

W którym miejscu dywan na tarasie? 

Ułożenie dywanu to z reguły spora zagwozdka. Jak zrobić to najlepiej? W przypadku dywanów zewnętrznych najlepsze miejsce na ten element jest pod meblami służącymi do siedzenia, czyli wszelkimi krzesłami, fotelami czy małą sofą. Jeśli częstą praktyką u nas jest przesuwnie siedzisk, lepiej położyć dywan pod stołem, do którego dosuwamy fotele, gdy chcemy się napić lub spożyć posiłek. Dywanem możemy także wydzielić strefy, gdy nasz taras jest duży, a więc możemy stworzyć np. kącik wypoczynkowy, oddzielając go tym samym od strefy jadalnianej. Na mniejszych i wąskich balkonach możemy umieścić dywany zakrywające niemalże całą ich powierzchnie.

Czy warto posiadać dywan na balkonie?

Posiadanie dywanu zewnętrznego ma wiele zalet. Dodatkowe ciepło, możliwość chodzenia boso to jedno, ale dywan na balkonie to także piękna dekoracja. Możemy zagwarantować, że posiadanie wygodnego dywanu sprawi, że znajomi będą prosić, o częstsze imprezy na tarasie, gdyż będą uwielbiali tam przesiadywać. Również nasze dzieci pokochają to miejsce, bo zyskają nową przestrzeń do zabawy.

 

 

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@okna-forum.pl

Jeśli jeszcze nie wiesz, jak urządzić własne biuro zajrzyj na naszą stronę i sprawdź porady specjalistów.

Fotele gabinetowe obrotowe - krzesła biurowe

kupno i sprzedaż nieruchomości w Wałbrzychu

Instalacja kamer do monitoringu